Hořčík (Mg)

Reguluje srdeční rytmus a svalové kontrakce, chrání nervy a pomáhá tělu využívat vitamíny C, E a přeměňovat glukózu na energii. Nezbytný pro tvorbu kostí včetně zabezpečení funkční způsobilosti nervosvalového ústrojí.

Je to antistresový činitel, působí protialergicky, protizánětlivě a antitoxicky.

Fosfor (P)

Podílí se společně s vápníkem na stavbě kostí a zubů. Účastní se metabolismu bílkovin, cukrů a tuků. Zasahuje aktivně do činnosti svalové a nervové tkáně i do enzymatických pochodů. Důležitý pro zachování a rozvoj střevní mikroflóry v tlustém střevě.

Železo (Fe)

Zabezpečuje „dýchání“ buněk. Má zásadní význam pro stavbu a funkci hemoglobinu. Je jedním z nejdůležitějších faktorů, na kterých závisí, kolik kyslíku se dostane do mozku, srdce a ostatních důležitých orgánů včetně svalů.

Draslík (K)

Podílí se na hospodaření vodou v organismu (draslíkový iont udržuje osmotický tlak v buňce)

Vitamíny

Vitaminy jsou chemické látky, které si organismus většinou nedovede sám vytvořit, a proto je nutno přijímat je potravou. V organizmu působí nejčastěji jako enzymy, tj. látky nezbytné pro normální průběh většiny chemických reakcí, nejsou tedy stavebními součástmi buněk a tkání.

Vitamín B1 (thiamin)

Je nezbytný pro metabolismu karbohydrátů, tuků a bílkovin. Nezbytný pro proces přepisu DNA a pro přenos nervových impulzů.

Vitamín B2 (riboflavin)

Je důležitý pro celkový metabolismus, pro svalovou a nervovou funkci. Účastní se především aerobních procesů metabolismu.

Vitamín B3 (niacin)

Ovlivňuje energetický a bílkovinný metabolismus. Omezuje stres.

Vitamín B5 (kyselina pantotenová)

Podporuje rychlou obnovu buněk kůže a sliznic.

Vitamín B6 (pyridoxin)

Zasahuje do celkového metabolismu, je nezbytný pro červenou krvetvorbu a utilizaci aminokyselin. Je důležitý také pro vytváření energetických rezerv ve formě glykogenu.

Vitamín E (tokoferol)

Působí jako antioxidant, který neutralizuje škodlivé volné radikály, které poškozují tělní tkáně. Stabilizuje buněčné membrány, čímž chrání svalovou tkáň koně. Má významnou roli v imunitním systému a v ochraně tkání před působením bakterií a virů.

Menší příjem má za následek špatnou toleranci ke stresu, pokles výkonnosti, náchylnost k infekcím a špatné hojení ran. Celkově dochází k oslabení imunitní funkce koně.

Gamma Oryzanol

Přírodní antioxidant, který především chrání buněčnou membránu svalových buněk před vlivem volných radikálů a tím podporuje tvorbu svalové hmoty.

Chemicky se jedná o přírodní směs esterů kyseliny ferulové, fytosterol a tripertenových alkoholů.

Vápník

Vápník a fosfor patří mezi nejdůležitější makroprvky v organizmu zvířat. Nejvýraznější měrou se podílí na stavbě kosterní tkáně organizmu. Jeho metabolizmus velmi důležitý pro prenatální i postnatální vývoj. Více jak 98 % vápníku se nachází v kostech a zubech, zbytek se nachází v plazmě, v tkáňovém moku a v měkkých tkáních.

Vápník s fosforem se uplatňují zejména při tvorbě a mineralizaci kostí a zubů, Ca je zapojen do metabolizmu ostatních minerálních látek (Mg, P, Na, Al, Zn, Mn), vitamínů a v motorice trávicího ústrojí. Zastává důležitou úlohu při aktivaci nebo inhibici některých enzymů a hormonů, v propustnosti buněčných membrán a změnách solí v gel, Působí při procesu srážení krve, napomáhá udržovat její PH. Spolu s ostatními elektrolyty se zúčastňuje na regulaci nervosvalové dráždivosti a při svalových kontrakcích, je důležitý pro srdeční a nervovou činnost. Je potřebný k udržení normální funkce ledvin.

Tabulka srovnání - vitamin E

vitamin E (mg) rýž. otruby kukuřice oves
Tokoferoly 12,0 0,4 1,2
Tokotrienoly 13,6 0,0 0,0

Tabulka srovnání - vitamin B

vitamin B (mg) rýž. otruby kukuřice oves
B1 2,8 0,01 1,2
B2 0,3 0,1 0,2
B3 46,9 2,7 1
B5 4,2 0,6 1,5
B6 3,2 0,2 0,2

Tabulka srovnání - minerál. látky

minerál. látky (mg) rýž. otruby kukuřice oves
draslík 1573 44 566
hořčík 727 64 235
železo 7,7 2,8 5,4
fosfor 1591,0 72,0 734,0